Babaságok - Etetés

Enni vagy nem enni? Ez aztán a nagy kérdés a babáknál!
Mindkét fiúnknál irigyelt sikersztori az evés, így elég sokan kértek már, írjam le, mi hogyan is csináltunk-csinálunk. Összeszedtem a recepteket, és megpróbáltam szavakba foglalni a gyakorlatot, ami nem egy könnyű feladat.

ELŐKÉSZÍTÉS
A lehető legtöbbször frissen főzök a gyerekeknek. Ez időrablóbb és nehezebb időzíteni is. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy aki nem főz, az nem jó anya. Én csak leírom, ha főzni akarsz, hogy is csináltam én.
Fontos, hogy a gyerek már az első alkalmakkor is mindig lássa az előkészületi folyamatokat és ugyanazokat az eszközöket használjuk. Hamar megtanulja a baba a koreográfiát, és a sokadik alkalommal már türelmesebben vár, érti mi történik. Például a hisztis és türelmetlen baba rögtön elcsendesedik, ha a botturmixot elkezdjük összecsavarni.

ESZKÖZÖK
A jól megválasztott eszközök sokat segítenek: a kezdetekkor vásároltam néhány 2 dl-es szögletes műanyag dobozt, amibe az előre elkészített ételeket fagyasztom le; mililiteres beosztással rendelkező fedeles tároló pl. Aventes pohár; botturmix; 2 kisebb edény, amiben eleinte csak a babának főzünk; az első etetésekhez szerencsésebb egy  mokkáskanál, mert olyan pici a baba szája, hogy a műanyag babakanalak túl nagyok még neki; vízforraló; üveg almareszelő; kisebb zacskók a fagyasztáshoz; teaszűrő; sok-sok előke, papírtörlő kendő és türelem...

Cukkinipép és mélyhűtésre előkészített, darabolt cukkini


ETETÉS - HA NEM ESZIK
Családi filozófiánk mindig is az volt, hogy nincs olyan gyerek, aki éhen halt volna saját akaratából. Azaz, ha nem akar enni, majd eszik, ha éhes(ebb) lesz, nem könyörgünk és futunk utána. Ez utóbbival válik érzelmi zsarolási alappá az evés. Mivel ez az elv azért néha nehezen érvényesíthető egy intenzív mozgástanulási fázisban lévő babánál - aki inkább mászik, mint eszik, majd éjjel alig hagyja anyát aludni, mert cicizne, és hajnalok hajnalán kel, mert éhes, de hisztis is, mert álmos, és ezzel agyonvágja saját és az egész család délelőttjét - így van B terv is.
B- terv: bizonyára a nagyon természetes anyukák nem így csinálják, de még nem találkoztam olyannal, aki be ne vallotta volna, hogy ő is sikeresen kipróbálta. Kicsit galád, de nagyon hasznos. Az ember kiválaszt a tv-n vagy laptopon egy kis babazenét vagy rajzfilmet, és a lenyűgözött gyereket megeteti. A baba nekünk hasznosan szájtátva ámul a műsoron, mi meg hatékonyan etethetünk. Nem mindenkinek tetszik a tv nézetés, de higgyék el, nem ettől a néhány, véletlenszerű alkalomtól fog rászokni.

KÓSTOLÁS
Szintén fontosnak tartjuk, hogy semmit sem kötelező megenni, de mindent meg kell kóstolni. Ezt pici koruktól kezdve mondom nekik, és bevált. A legantipatikusabb ételből is korrekten esznek egy kanállal. És láss csodát: a tökfőzelék is szerethetővé tud vállni (szigorúan mini fasírt falatokkal). Ha megkóstolta, utána ráér eldönteni, hogy ízlik-e, kér-e belőle a csemete. Ha nem jön be, nem kötelező megenni. Úgyis lesz mindig egy olyan összetevő, ami nem szimpi a színe vagy az állaga miatt. Akkor sem kell feladni: ugyan úgy főzöm az ételt, mint mindig, mert a többiek úgy szeretik, majd a finnyás kiszedi a maga adagjából a kérdéses összetevőt. De az ilyen esetekben is előfordulhat, hogy az elkészítés módja nem tetszik a gyereknek: pl.: a tökfőzelék hosszú csíkjai zavaróak, de kicsit összetörve már nem. Vagy: Levi most a ló másik oldalára esett, és épp aktív főttrépa-utálata van, míg főzéskor rendszeresen kunyizik a nyers répából. Érthető, hogy ilyenkor a paprikás krumplinál is megpucolok egy répát, hátha kell bele...

EGYÜTT FŐZÉS
Akinek a munkája benne van valamiben, az sokkal érdekeltebb a megteremtett érték sorsa iránt. Alapfilozófiai tézisünk lefordítva: ha benne van a gyermek munkája a főzésbe, sokkal szívesebben eszi meg az ételt. Ez nem azt jelenti, hogy minden munkafolyamatba be kell vonni. De  vannak olyan fázisok, amit ők is élvezhetnek: pl. menjünk együtt a kamrába/garázsba együtt bevásárolni az ebédhez; az összevágott zöldséget tegye bele ő a lábosba; rászórhatja a pizzára a sajtot, sonkát (dupla adagot vágj össze ez utóbbiból), megmoshatja a paprikát, paradicsomot...  Ez esetben érdemes egy konyharuhát vagy egy babakötényt a ruhája elé kötni, ne átöltözés legyen a vége. Kevésbé interaktív típusúaknak lehet, hogy egy kis ételkóstolás és csipegetés vagy a műanyag tálon fakanállal dobolás is elég.

PÉLDAMUTATÁS
Hiába dumálsz, hogy a főtt zöldség egészséges, és meg kell enni, ha közben apa szalonnát eszik sörrel, és soha a tányérján nem volt a festett porcelán mintán kívül más zöldség. Azaz a gyerek azt akar enni és úgy, amit  és ahogy Te is eszel. Épp itt az ideje, hogy szélesítsétek az asztali repertoárt. Levi 4 éves, Marci 2 éves kortársai nagy részétől eltérően imádja az olajbogyót, kapri gyümölcsöt, halat, nyúlhúst, a vajas pirítóst, a miso levest és a japán konyhát, a spárgát és az olasz konyhát, guacamole-t, tonhalas és répás szendvicskrémeket... és sorolhatnám.

ASZTALI ETIKETT
Ha kicsik is, de nagyon fontos, mit tanítasz neki.
Legyen az egyedül kanalazás elkezdésétől a tányérja mellett mindig szalvéta, szépen megterítve az asztal, a pohara és víz előkészítve. Így egyszer csak azt veszed észre, hogy minden étkezés végén megtörli a kezét-száját a szalvétába, és aztán iszik a pohárból. Nálunk az asztalon van egy kis asztali szemetes is, mivel a babák kifejezetten sok papírtörlővel járnak, a szemetes meg messze, ugrálni meg úgyis ugrálunk eleget. Nem kell külön venni valami drága dolgot, egy kisebb, magasabb falú virágkaspó is jó erre a célra.

TÁLALÁS / ADAGOLÁS
Néha a legkedvencebb ételt is újra kell marketingelni. Értem ez alatt, hogy a kedvenc joghurt is utálatos lesz egy nap. De ha kiöntöd egy kis tálba, és teszel mellé egy állatkás kekszet, nagy valószínűséggel elfelejti, hogy tegnap éppen utálta.
Nem kell minden ételt látnia a gyereknek. A csokis müzligolyó, kekszek és egyéb édes falatok helye zárt dobozban, a szekrényben, magason van.
Ha egy étel, pl. a vegyes zöldségleves egyik összetevője iránt a gyerek leküzdhetetlen és persze ok nélküli ellenszenvvel viseltetik, lódíts egy kicsit. Az újkrumpli időszakában a karalábéra simán rámondtam szemrebbenés nélkül, hogy krumpli, csak új. Mindig megették. A köles és a kuszkusz is elfogy, ha azt mondom, minitarhonya, sajnos nem volt a kisboltban normális tarhonya.
Ha valamit mégsem akar a baba megenni, tedd a saját tányérodra (de ne előtte). Biztos lehetsz benne, hogy a Te nagy kanaladról, villádról ez lesz majd a legjobban vágyott falat.
A gyerekek szeretik, ha van saját tányérjuk. A legkisebbeknek nagyon klassz a csúszásgátló talppal ellátott mosogatógépben is elmosható, mikrozható darab. Aki nagyon lassan eszik, annak érdemes a duplafenekű, melegvíz-tárolós darabot választania, több ideig tartja melegen az ételt. A nagyobbaknak mindenképpen az alján legyen valami inspiráló minta, pl. hogy meg kelljen keresni a nyuszi almáját a főzelék alatt. A saját tányér azért is fontos, mert kisebb, mint a felnőtteké, így a belepakolt étel sem lesz ijesztő mennyiségű. Az evés is lehet fárasztó, hiszen az is tanulási folyamat.

NASSOLÁS, ÉDESSÉGEK
A gyerekeknek külön rekeszük van a hasukon oldalt az édességnek. Mondta ezt az Alma zenekar énekese egyszer. És igaza van. Ha már dugig ették is magukat, édesség még fér beléjük, mindenkor, mindenféle.
Mióta mindegyik gyerek ehet már mindent, ritkán, de közös nasizások vannak. A felbontott édességből csak egy-két kockát eszik mindenki, a felnőttek is. Így mértékletességet tanulnak.
Az édességeknek, zárt helyen, gyerektől távol van a helye. Ha enni akar, kérjen. És megbeszéljük, mikor mennyit és mit ehet.
Egy egyéves gyerek is ehet édeset, csak nem mindegy, mit. Az aszalt gyümölcsök tökéletesek: almaszirom, mazsola, szilva, sárgabarack... ők nem tudják, hogy van táblás csoki és nyalóka is. Persze ez a nagyobb testvérnél nehezebb ügy, de őket is rá lehet venni, hogy legyenek tekintettel a kicsire.
A december hónap a legnehezebb, ömlik rájuk a sok cukor. Beszélj a rokonokkal, mi az a pár dolog, amit hozhatnak. Mi kedveltük az apró, sok is csokikából álló termékeket. Így nem valami nagy adag édességen, hanem egy-két apró télapó formán kell alkudozni alkalmanként. A Kinder tojás is jó találmány: a nagy játékszerelésben észre sem veszik, hogy apa ellopkodja a csoki felét.
Nyáron a fagyi a nagy sláger: de mennyivel egészségesebb az otthoni, gyümölcsből készült! Nem kell rögtön Nigella szinten nyomni vagy drága fagyigépet venni! Egy kis joghurttal összeturmixolt édes gyümölcs lefagyasztva kitűnő édesség lehet.
A szezonjában lefagyasztott gyümölcsök téli uzsinak is kivállóak. Délben kiveszed a mélyhűtőből, egy laposabb tálra terítve szobahőmérsékleten 2 óra alatt kienged. Mire vége az alvásnak, ott az egészséges uzsi: eper, málna, szeder, meggy, cseresznye...


HOZZÁTÁPLÁLÁS
Mindig mosolyogva és jókedvűen egyetek! Az ételhez, evéshez való hozzáállást és ezzel is az Élet szeretetét Te mutatod meg neki!

4 HÓNAPOS KORTÓL
Az anyatej mellé először az almát próbáltuk ki 4 hónapot betöltött korukban. Első alkalommal csak 2 mokkás kanál almalét kaptak, mondanom sem kell, imádták mindketten. Úgy készítettem, hogy lereszeltem egy gerezd meghámozott almát a sajtreszelőn, majd átpréseltem (kiskanállal vagy a kezemmel nyomva) teaszűrőn egy kávéscsészébe. Kiskanállal (a legkisebb mokkáskanál) etettem, szépen, lassan elcuppogta.
A megmaradt almát (ha nincs, aki megegye) betettem a hűtőbe dobozba, és másnap is abból szeltem neki, a barnás részt levágtam.
Ezen az induló adagon emeltem naponta, és mindig ugyanabban az időben adtam neki. Minden új ételnél az elfogyasztás utáni órákban megnéztem a bőrét az allergia miatt.
Mikor 5 -6 kk-ig jutottunk az almalével, akkor elővettem a gyümölcsreszelőt, és adtam neki 2 kk pépet. Majd ezen az adagon is emeltem naponta. 5-6 kk után már egy aventes pohárba kezdtem a napi adagot mérni, mert abban jól lehet követni az adagokat a 10 mililiteres beosztásánál fogva. 2 hét alatt 30-40 ml-ig jutottunk, az elég is volt neki étkezésenként, már jól lakott tőle. Nagyon kell figyelni, hogy ne legyenek nagy darabok a pépben, mert még nem tud vele mit kezdeni, jobb esetben kilöki, rosszabb esetben fulladozik tőle. Sőt, nagyon sok baba megsértődik, hogy az új íz nem olyan folyós állagú, mint az anyatej. Húgom, barátnőm is sikerrel vetette be ilyenkor a svéd itatópoharat, mellyel gyorsan és gond nélkül elcuppogta a baba pl. a híg barackpépet, tejpépet.

Amikor az almával sikertörténet lett, jött az őszibarack. Ez folyósabb, ezért nem is olyan laktató. Ekkor alakult ki az az igénye, hogy napi 2x egyen, tízórait és uzsit, 30-40 ml-t.
Ha túl folyós a gyümölcs, akkor lehet egy kis gabonapéppel sűríteni.

Ekkor vezettük be a
répát
krumplit,
meggyet

Ezeket már egymással is kevertem.
Itt már figyeltem arra, hogy a krumpli, répa és alma is fog, a barack hajt. Próbáltam egyensúlyban tartani, például, ha tízórai almás krumpli, akkor uzsi barack.
A répa és krumpli főzésekor egy leheletnyi sót tettem a főzővízbe, mindig megkóstoltam, de nekünk alig volt érezhető a só. A kész pépbe mindig belekevertem egy kávéskanál repce vagy olíva olajat.
Ha nem fogad a baba olyan jól egy ízt, akkor érdemes pár étkezésnyi szünetet tartani, majd újra próbálni, de nem erőltetve. Nem mindig az ízzel van gond, lehet, hogy az állaggal inkább. Szerencsére ebben a korban "aranyhal" memóriájuk van, így 2-3 nap után újra lehet kezdeni.
 
Majd jött a
sütőtök,
szilva, 
brokkoli, 
paszternák, 
körte, 
borsó, 
paradicsom,
spenót,
cékla 

Főtt céklapüré


A paradicsomot allergizálónak tartják, és valóban, nagyon világos, érzékeny bőrű babáknál jobban kell vele vigyázni. De van, aki a magasabb savtartalma miatt nem szereti. A szilva, körte, brokkoli és borsó is pukiztat, eleinte kisebb adagot adjunk, hogy hozzászokjon a kis pocija a pukizáshoz, és ne is vacsorára, mert rosszul fog aludni. Egyik kedves barátunk kisfiának a borsó héjától fájdult meg mindig a hasa.

HÚS

GLUTÉNTARTALMÚ ÉTELEK

REGGELI ÉS VACSORA MIZÉRIÁK

RECEPTEK 5 HÓNAPOS KORTÓL:

Meg vagyok róla győződve, hogy a baba az egyszerű, tiszta ízeket értékeli a hozzátáplálás első időszakában. Eleinte elegendő neki egy komponens, majd lassan, fokozatosan egyre több, ami által az ízek is szofisztikáltabbak lesznek. Eleinte főleg az édes ízeket kedveli majd, aztán a fokhagymásat, sósat... és jöhet a kapor, vöröshagyma.... de mindig az, ami az Anya tányérján van :-)

három komponensű alaprecept:

sütőtök krumplival, csirkemellel - egy főzéssel ebéd + vacsi: a sütőtököt nagyobb, a krumplit normál kockára vágom (így egyszerre főnek meg), és felteszem egy csipet sóval; a husit külön kis edénybe felteszem szintén egy csipet sóval főni. Amikor kész, két adagot készítek belőle: egy lesz a tök+krumpli+husi; a másik húsmentes vacsorára. Összeturmixolom, mindkettőhöz keverek 1/2 kk olajat.
Ezt az alapreceptet lehet variálni: répával, spenóttal, meggyel, céklával, borsóval, krumpli helyett használhatsz búzadarát, rizst vagy tésztát.

Sütőtök krumplival és hússal

időkímélő trükkök:
1) a sütőtökből, sárgarépából nagyobb adagot is meg lehet egyszerre pucolni, kockára vágva fólia alatt a hűtőben 2-3 napig is elvan.
2) cékla, sütőtök, répa: egyszerre 4 adagnyit is megfőzök, és leturmixolva mehet a mélyhűtőbe.
3) hús: pulykamellet kb. fél kg-ot veszek egyszerre, májból is több darabot, feldarabolom egy adagnyi kockákra, és folpackkal kis szaloncukrokat készítek belőle. Egy nagyobb visszazárható zacskóba teszem őket, hogy ne szóródjanak szét a mélyhűtőben. Egy 'cukor' egy étkezésnyi adag.


CSALÁDI RECEPTEK 6-8 HÓNAPOS KORTÓL:
A baba 6-8 hónapos korára kicsit döcögősen, de ki lehet alakítani egy olyan heti étrendet, hogy ne kelljen mindig külön főzikélni a családtagoknak.

Spenótfőzelék babának és családnak:
a fagyasztott spenótot kiolvasztás nélkül egy lábasban mérsékelt lángon felteszem a tűzhelyre. Én teszek mindig alá egy kis vizet, hogy nehogy odakapjon, de ezt, amikor a spenót kiolvadt, majd leöntöm, úgyis kiválik. Jól átforralom a natúr spenótot, belenyomok 1 gerezd fokhagymát (ettől a babának már enyhe fokhagyma íze lesz), és úgy is főzöm pár percet. Közben egy külön kis edényben megfőzöm a húst (egy 2x3 cm-es kis darabka) és vele együtt a főtt krumplit. A babának kiszedem a spenótadagját, összeturmixolom a krumplival, husival, teszek bele egy csipet sót és kész is.
A családnak meg tetszés szerint be lehet ízesíteni a spenótot. Én berántom, amihez elegendő 3 evőkanál olaj, 2 csapott evőkanál liszt, ízlés szerint még fokhagyma és 2 nagy ek tejföl, majd sózom, borsozom. Így nagyon könnyű marad és lágy, igaz a tejföl ad neki egy kis savanykás ízhatást. De sajnos a tejszínt nem ehetem meg, így ez a kényszermegoldás született.

Tökfőzelék babának és családnak:
ugyanaz az elv, mint a spenótnál. A fagyasztott tököt kiolvasztás nélkül egy lábasban mérsékelt lángon felteszem a tűzhelyre. Egy másik edényben egy kis fej vöröshagymát megdinsztelek. A kiolvadt natúr tököt átteszem a hagymás edénybe és megfőzöm pár perc alatt. Készítek egy laza lisztes fehér rántást, beleszórom a kaprot és átforralom. Közben egy külön kis edényben megfőzöm a babának a húst és vele együtt a főtt krumplit. A babának kiszedem a tökadagját, összeturmixolom a krumplival, husival, teszek bele egy csipet sót és kész is. Egyszer rövidítettem úgy, hogy a krumplit is belefőztem a tökbe, így kevesebb edény kellett, csak több türelem, míg a nagyobb krumplidarabokat kiszedtem :-)
A családnak belekeverem még a tejfölt, ízlés szerint ecetet vagy citromot, só, bors, és már kész is.

Borsófőzelék babának és családnak:
ugyanaz az elv, mint az előzőekben: enyhe ízesítéssel készre főzöm a zöldséget, jelen esetben borsót. Lisztes rántással kicsit sűrítek rajta, teszek bele egy kis apróra vágott petrezselymet, majd összeforralom. Kiveszem a baba adagját, amit turmixolok a husival, krumplival. A családnak belekeverem még a tejet, ízlés szerint só, bors, és már kész is.

Petrezselymes borsófőzelék baba módra

Gyümölccsel és zöldségekkel sült tepsis csirkecomb a babának és a családnak:
a csirkecombokat szétdarabolom alsó és felsőcombra, a babának szánt husit nem sózom meg, csak a családét fűszerezem (só, bors). Egy tepsiben sütöm meg a körettel az összes húst, attól elég ízes lesz a babáé is.
Megtisztított krumplit, cukkinit, lilahagymát nagyobb kockára-karikára vágom, a szilvát magozva félbe szelem, az almát és körtét negyedelem. Erre az enyhén besózott zöldségágyra fektetem a husikat, gondosan külön számon tartva a babáét Pl. fóliát lehet tenni a combi 'nyelére'. Néhány vékony szelet bacon szalonnával betakarom a combokat. Majd először fólia alatt, aztán nélküle készre sütöm (ca. 1,5-2 óra, de akkor leomlik a husi a csontról). Aztán a zöldségből, gyümölcsből kiszedek egy adagot a babának (almánál, szilvánál a héját leszedem), a husit kicsontozom, majd összenyomkodom villával.

Zöldségleves, zöldborsóleves, húsleves:
a baba által is fogyasztható, életkornak megfelelő zöldségekből főzök a levesbe, enyhén fűszerezve azt. Majd amikor a zöldségek puhák, kiszedek belőle egy babaadagot, és a családnak befűszerezem a többit. Ha már tojást is ehet, daragaluskát készítek, ha még nem, akkor tojás nélküli tésztát főzök ki, vagy egy kis rizst teszek bele, a zöldségeket (például répa, fehér répa, krumpli, zöldborsó, kelbimbó, zeller stb) összetöröm villával és kész is a babaebéd. A zöldséglevest egy éves kor után dúsíthatod mini húsgombócokkal is, nagy sláger lesz, ígérem!

Paprikás krumpli babának és családnak:
a krumplit hagymán, paprikával felteszem, ahogy a rendes recept írja. Majd enyhén sózom csak, és beleteszek egy kis darab füstölt szalonnát, egy paradicsomot és egy szelet paprikát. Amikor megfőtt, kiveszek egy adag krumplit szósszal, a paradicsomot és összetöröm villával (a paradicsomot előtte én átpasszírozom egy teaszűrőn a magjai és a héja miatt). A családnak pedig beízesítem: paprikás kolbászkarikák, virsli, só, bors, Erős Pista... kinek mi tetszik

Rizottó verziók babáknak és családnak:
Brokkoli, cukkini, sárgarépa, borsó, csirke vagy pulykamell, csirkeaprólék (szárny, melle, nyaka) kitűnő alapok ezeknek a bababarát rizottóknak. Valószínűleg Gordon R. üvöltene miatta, de szerencsére nem ő eszi :-)
A husit kis hagymás alapra feldobom és puhára főzöm. Majd beleteszem a megtisztított, feldarabolt zöldségeket és összerottyantom. Vizet forralok, 3 x annyit, mint a rizs (én rizottó rizst használok, mert sokkal puhábbra fő, mint a többi féle, lényeg, hogy ne előfőzött rizs legyen). Beleteszem a lábosba a rizst (1 teásbögre a 4 főre) és utánaöntöm a víz felét. Kevergetem, lassú tűzön ott is hagyom. Majd ha lassan elfövi a vizet, utánaöntöm a többit. A sót, borsót ellenőrzöm, mert ezt nehezebb utána ízesíteni. Ha kész a rizs, kiszedek a babának egy adagot, nagyobb lyukú szűrőn egy kanállal áttöröm, és ehető. A családnak még teszek bele vajat, parmezánt és kész.

időkímélő trükkök:
1) a leveszöldségekből (fehér-, sárgarépa, zeller, karalábé) nagyobb adagot is meg lehet egyszerre pucolni, karikára vágva dobozokban a mélyhűtőben 2-3 hónapig is elvan.
2) fasírt vagy darált húsos golyók: egyszerre 2 kg darált pulykából készítek fasírozottat és mini darált húsos golyókat. A fasírozottat ebben az esetben sütőben szoktam sütni, készítésekor bacon szalonna csíkkal tekerem körbe és alumínium sütőtálcán teszem be a mélyhűtőbe. Így sütéskész állapotban veszem elő. A mini golyókat parmezánnal és zsemlemorzsával készítem, így homogén lesz. Kb. 40 darab kell egy 4 tagú családnak egy 8 adagos levesbe, mint levesbetét. Kb. ennyit szoktam egyszerre adagonként lefagyasztani szintén alu tálcán.
3) hús: a csirkecombot a zöldségekkel egyszerre be lehet készíteni előre egy sütőedénybe vagy sütőzacskóba, mint egy pácba. Sütés előtt szúrkálom meg a zacskót, az edényt még a hideg sütőbe teszem be.
4) mivel ezek azért elég unalmas droidmunkák, pl. 200 húsgombóc elkészítése, fogom a laptopom, beteszem egy régi kedvenc filmem, vagy mehet egy hangoskönyv, zene és máris jobb kedvvel látsz neki!

Sütőzacskóba előkészített csirkecombok
Leveszöldség mélyhűtésre előkészítve

IVÁS
Nem tartozom azok közé, akik szerint egy anyatejes babának szentségtörés vizet adni. Ő is lehet szomjas egy meleg napon, nemcsak mi. Elég fárasztó, ha 10 percenként kell mellből itatni. Nemcsak Neked, de Neki is. Így én a nagy kánikulában adtam a kisfiaimnak, keresztlányomnak cumiból vizet, amit nagyon jól fogadtak. Nagyon jó megoldás a svéd itatópohár, abból is gyönyörűen megtanul inni egy 5 hónapos baba, és nem eredményez cumira szokást sem.
Ellenzem viszont az édes löttyökkel való itatást: sem felnőttnek, sem gyereknek nem tesz jót a túl sok cukros lé, legyen akár gyümölcslé, vagy tea, ízesített tej, egyéb üdítő. Túl a cukron a szén dioxid, ízesítő és színező anyagok is sok káros összetevőt tartalmaznak. A baba nem tudja, milyen az üdítő, nem várja el tőlünk. Neki a tej/táp és a víz a természetes íz. Ne szoktassuk rá feleslegesen az ízesített levekre. Igaz, ez is csak példamutatással működik: amit Te és a család nem isztok, az ő sem. Persze, ha kicsit nagyobbacska, lehet napi 1-2 szörpöt meginni együtt például uzsira, hiszen senki nem akar fakírrá változni a kicsik mellett. De ha kólát iszol, akkor ne csodálkozz, ha a gyerek is, és azon se, amikor este tízkor még maratont lehetne vele futtatni, annyi az energiája.


következő bejegyzés: SÓS MUFFINOK 5 hónapos kórtól, ÉDES MUFFIN, TORTÁK

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése